شناسایی حیطه های مرجعیت علمی در دانشگاه علوم پزشکی بابل

یوسف یحیی پور, جمیله آقاتبار رودباری, نوین نیک بخش, سیمین موعودی

چکیده


مقدمه: کسب مرجعیت علمی، از جمله تأکیدات مقام معظم رهبری در سیاست­های ابلاغی نظام سلامت می باشد. شناسایی و       بهره­مندي از توانمندي  دانشگاه­ها فرصتی براي توسعه­ی كشور محسوب می­گردد. لذا، ضرورت دارد برجسته­ترین توانمندی هر دانشگاه به مجامع علمی معرفی گردد. دانشگاه بابل به­عنوان یکی از واحدهای آموزش عالی سلامت، در راستای برنامه تحول و نوآوری در آموزش پزشکی، اقدام به شناسایی توانمندی­های برجسته خود در کلان منطقه یک آمایشی نموده است.

روش­ها: این پژوهش توصیفی - اکتشافی با بررسی اسناد و شواهد مربوط به گروه­های آموزشی، ارزیابی گزارش عملکرد، مشاهده و گزارش بازدید مدیران آموزشی و نشست خبرگان در معاونت آموزشی انجام شد.

یافته­ ها: برخی حیطه­های قابلیت مرجعیت در دانشگاه علوم پزشکی بابل شامل توسعه دانش سرطان، پزشک خانواده، مراقبت­های نوزادان، تشخیص ژنتیک، جراحی قلب و مداخلات قلب اطفال، پیوند کلیه و مغز استخوان می­باشند.

نتیجه­ گیری: ضمن تبیین حیطه­هایی که در آن قابلیت مرجعیت علمی وجود دارد، این دانشگاه باید علاوه بر تدوین برنامه­های راهبردی و عملیاتی، منابع و امکانات لازم را در این راستا بسیج نماید.


موضوع


مرجعیت علمی; سرآمدی; تحول و نوآوری; آموزش پزشکی

تمام متن:

PDF

ارجاعات

  • در حال حاضر ارجاعی نیست.